Fuar Arama Motoru

Çin'den internette Bir Yasak Daha

Çin’de 1 Marttan başlayarak halkın internette gizli hesaplar kullanması yasaklandı. İnternet kullanıcıları artık herhangi bir siteye üye olurken gerçek bilgilerini vermek ve bunu belgelemek zorunda kalacak.

Çin hükümetinin Şubat ayı başlarında onayladığı kanuna göre internet kullanıcıları forum, bloglar ve sosyal ağlarda kayıt için gerçek adını ve kimlik bilgilerini kullanacak. Sahte isimler ya da ünlü sanatçılarla sporcuların isimlerini kullananlar cezalandırılacak.

Çin Devlet Ajansı’nda yer alan habere göre kanunun gerekçesinde "İnternette sahte isim kullanımı ciddi bir sorun haline geldi. Sahte isimle yayınlanan bilgi ve belgeler, halkın çıkarlarına ve toplumsal değerlere zarar veriyor” denildi.

Central Asia Ajansı’na Çin’deki bu yasa değerlendiren bir güvenlik uzmanı konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:
"Günümüzde İnternet ve sosyal medya, insan ve toplum zihnini etkileyen güçlü entelektüel silahlardır. Dünya devletleri bu silahı kullanmak için büyük kaynaklar kullanıyor. Çin’in son uygulamaları ona karşı içeriden ve dışarıdan saldırıları önlemeye yönelik çabalardır. Bunları batı fikir özgürlüğü karşıtlığı diye nitelendirebilir, ancak bu uygulamalar çeşitli renkli inkılapları önlemenin önemli araçlarıdır.”