Fuar Arama Motoru

Shangai

Genel Bilgi

Çin Halk Cumhuriyeti’nin batı bölümünde bulunan Shanghai, Yangtze Nehri Deltası’nda, batısından Batı Çin Denizi, güneyinden Hangzhou Koyu ile çevrilidir. Son 15 yılda yaşanan ekonomik başarıların doğurduğu bir nüfus patlaması, Shanghai’ı Çin Halk Cumhuriyeti’nin en kalabalık kenti yapmıştır. Shanghai, ülkenin önemli ticaret, kültür, ulaşım, finans ve sanayi merkezlerindendir. Aynı zamanda önemli bir deniz limanı olan kentte 200′ün üzerinde uluslararası şirket faaliyet göstermektedir. 1980 yılında Çin Halk Cumhuriyeti’nin kapılarını dünyaya açmasıyla birlikte Shanghai’ın yaşadığı ekonomik dönüşümler, 1990′larda kentte yükselen gökdelenlerle birlikte tüm dünyanın dikkatini çekmiştir. Kent, New York’tan fazla gökdelene ev sahipliği yapar. Shanghai, modern Çin’in temsilcisidir.

Gezilecek Yerler

Shanghai, tarihi eserlerin varlığı açısından Pekin kadar zengin olmasa da, 1990′lardan sonra inşa edilen gökdelenlerle muhteşem bir atmosfere kavuşmuştur. Bu yönüyle New York’u geride bırakan bir kenttesiniz. Tapınaklar, bahçeler ve Shanghai’ın yeni yüzünü temsil eden yüksek binalar sürükleyici ve büyüleyici bir manzara ortaya koyar. New Bund, kenti iki parçaya bölen Huangpu Nehri boyunca, kilometrelerce uzanan bir caddedir. Modern Shanghai’ın en iyi yansımalarından olan benzersiz Çin ve Batı mimari tarzı yapılar, bu ana cadde üzerinde sıralanmaktadır. Jin Mao Kulesi, Orient Pearl Yayım ve TV Kulesi, kentin en iyi gökdelenlerindendir. Jin Mao Kulesi üçü yeraltında olmak üzere toplam 91 katlı bir binadır. Oriental Pearl Kulesi, Asya’daki en yüksek TV kulesidir. 1882 yılında Jingan’da kurulan Jade Buddha Tapınağı bugün de kullanılmaktadır. Tapınağın içerisinde, Budizm’in kurucusu Sakyamuni’nin bulunduğu 1.9 m yüksekliğinde ve 3.4 m genişliğinde bir taş heykel yer almaktadır. 120.000 değerli parçanın sergilendiği Shanghai Müzesi, ülkenin tarihini yansıtan zengin bir koleksiyona sahiptir. Shanghai Sanat Müzesi, modern çalışmalar, geleneksel Çin sanatı ve popüler sanattan örneklerin yer aldığı bir koleksiyona ev sahipliği yapar. Fuxing Parkı, Yuyuan Bahçesi ve Halk Parkı, kentin başlıca açık alanlarındandır. Yangtze Nehri’nin güneyinde bulunan Zhujiajiao Eski Su Kenti, küçük ve sessiz bir yerleşim yeridir. Bu eski alan, huzur ve eğlence arayanlar için ideal bir yerdir.

Kültür ve Eğlence

Shanghai, Çin’in kültür ve sanat merkezidir. Çin sinema ve tiyatrosu, köklerini Shanghai’dan alır. Shanghai kültürü, Batı ile Asya’nın oluşturduğu bir komposizyondur. Shanghai Belediyesi Performans Topluluğu, Shanghai Senfoni Orkestrası, Shanghai Bale Topluluğu, Shanghai Radyosu Senfoni Orkestrası, Shanghai Konser Salonu ve Shanghai Filarmonik Orkestrası, kentin en önemli müzikal varlıklarıdır. Shanghai, Çin tiyatrosunun doğduğu kenttir. Shanghai Büyük Tiyatrosu, Görkemli (Majestic) Tiyatro ve Dramatik Sanatlar Merkezi Tiyatrosu, kentin başlıca tiyatro merkezlerindendir. Kunqu, Yue, Beijing, Xi, Hu, Huai, Yong ve Shao operaları, kentte sahnenelenen dramalardır. Çin edebiyatı doğuşunu Shanghai’da yaşamıştır. Lu Xun (1881-1936), modern Çin edebiyatının kurucusudur. Shangying Lu’da bulunan müze, yazarın onuruna açılmıştır. Honkou Parkı, Lu Xun’un kabrine ev sahipliği yapar. Bahar Festivali (Cin Yeni Yılı), Lantern Festivali, Shanghai Çay Kültürü Festivali, Dragon Bot Festivali, Shanghai Bira Festivali, Shanghai Turizm Festivali, Yıllık Uluslararası Sanatlar Festivali, kentte düzenlenen kültürel organizasyonlardan sadece birkaçıdır. Badminton, bisiklet, tenis, yüzme, golf, olta balıkçılığı, avlanma, kapalı yüzme havuzu, paten, bilardo ve bowling kentin sunmuş olduğu sportif faaliyetlerdendir. Özellikle, Huangpu Nehri’nde mükemmel manzaralar eşliğinde yapacağınız gezintiler, sizlere unutamayacağınız anlar yaşatacaktır. Gündemi yakalayan sinema ve muhteşem tiyatroların yanı sıra, kentte çok sayıda dans salonu, gece kulübü, bar ve disko bulunur. Kentin gökyüzünü aydınlatan neon ve lazer ışıklar, gece hayatına apayrı bir renk katar.

Yeme İçme

Kent mutfağını oluşturan ulusal ve uluslararası tatlar, her tercihe uygun lezzetler sunar. Şeker, yağ, soya sosu ve deniz ürünleri, kent mutfak kültürünün başlıca unsurlarıdır. Shanghai’da çok sayıda uluslararası restoran ve kahve evi bulunur. Japon restoranlar, suşi barları, Amerikan tarzı fast food mekânları, İtalyan pizza mekânları, Kore, Fransa, Rusya ve Almanya mutfakları, kent mutfağının dünyaya bakan yönünü yansıtır. Yunnan ve Zhapu Gourmet Caddeleri, Eski Kent Pazarı yerel lezzet ve mezeleri bulabileceğiniz popüler yerlerdir. Shanghai mutfağından bazı lezzetler; Xunyu (likorinoz), kaofu (kavrulmuş glüten), xiaolong bao (buharda pişirilmiş domuz etli börek), jiucai hezi (pırasalı turta), chao niangao (kızartılmış pirinç kekleri), Shanghai cu chaomian (Shanghai’ın kızartılmış eriştesi), meicai kourou (taze sebzeli kavrulmuş domuz eti), shuijing xiaren (parlak karidesler), dousha subing (yapraksı pasta içerisinde kırmızı fasulye ezmesi)…

Alışveriş

Shanghai, kent manzarasının yanı sıra milyonlarca turisti mıknatıs gibi kendisine çeken bir alışveriş dünyasıdır. Kent, alışveriş severler için cennetten bir köşedir. Mağazalar, özel dükkânlar, alışveriş caddeleri, Shanghai kitapçıları, kent pazarları, sanat ve zanaat dükkânları, sayısız alışveriş alternatifi sunmaktadır. Kent Süpermarketi (City Süpermarket; yiyecek, içecek, drink, eczacılık ürünleri…), Nanjing West Road No 580 Takılık Mallar Pazarı, Dondtai Rd Antika Pazarı, Fuyou Antika Pazarı, Yu Bahçe Pazarı ve Lujiabanglu Komas ve Fabric Pazarı, kentin önemli alışveriş yerleridir. Nanjing Yolu, Huaihai Yolu, Sichuan Yolu, Zhangyang Lu ve Fuzhou Yolu, kentin başlıca alışveriş caddelerindendir.