Fuar Arama Motoru

Pekin

Genel Bilgi

Pekin, Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti ve ikinci büyük kentidir. Pekin, ülkenin politik, ticaret ve eğitim başkentidir. 2008 Yaz Olimpiyatları Pekin'de düzenlenecektir.  Pekin'in genel görünümü yoğun bir modernleşme ve kentleşme sürecinden geçmektedir. Öte yandan, kentin geçmişe bakan yüzü çok çeşitli tarihi cazibeleri ile insanı etkisi altına almaktadır. 

Gezilecek Yerler

Çin Seddi: Pekin'in kuzeyinde, 60 km uzaklıktadır. Savunma amaçlı olarak MÖ 7. yüzyılda inşa edilmeye başlanmıştır ve mö. 2. yüzyılda tamamlanmıştır.
 
The Forbidden City: 24 Çin Kralının saklı dünyasıdır.
 
Ming Tombs: GMing Hanedanının 13 kralının mezarlarıdır.
 
Tiananmen Square and Museum of Chinese History: Tiananmen Meydanı eski şehrin merkezi olarak kullanılmış.
 
The Temple of Heaven (Cennet Tapınağı): Ming ve Qing Imparatorlar Yasak Şehir'den Cennet Tapınağı'na kış döneminde cennete kurban vermek ve iyi bir hasat dönemi için dua etmeye giderlermiş.
 
Lama Tapınağı: Qing Imparatorunun oğlu Kangxi'in konutu olarak 1694 yılında inşa edilmiş harika bir dini yapıdır.
 
Tan Zhe Si Tapınağı: Şehrin 41 km batısındadır. Bu güzel tapınak 622 yılında inşa edilmiştir.

Kültür ve Eğlence

Chongwen'de yer alan Wan Fung Sanat Galerisi, eski ve modern Çin kültürünü yansıtan yaklaşık 13.000 orijinal parçadan oluşan zengin bir koleksiyona sahiptir. Çin sanatçıların çağdaş çalışmaları bu galeride sergilenmektedir. 
Pekin Operası, bir Çin opera tarzıdır. Performanslar; şarkılar, sözler, danslar, jestler, akrobasi eşliğinde sahnelenir. Bu oyunlar, dram ve müzikal tiyatro tarzlarında oynanır. 
Pekin Halk Sanatları Tiyatrosu, dram performanslarının sahnelendiği en önemli yerlerdendir. Dram, kentin geleneksel bir sahne sanat tarzı olmamakla beraber ulusal özellikler katılarak sahnelenmektedir. Pekin Sergi Merkezi Tiyatrosu, Başkent Tiyatrosu, Tianqiao Tiyatrosu ve Wansheng Tiyatrosu kentin diğer önemli tiyatrolarındandır. 
Ayrıca, kentte çok sayıda festival ve kültürel etkinlik düzenlenmektedir. Pekin Bahar Festivali (genellikle Ocak-Şubat), Lantern Festivali (Bahar Festivali'nden iki hafta sonra) ve Ay Festivali (Eylül/Ekim) kentte düzenlenen önemli etkinliklerdendir. 
Bisiklet, patinaj, koşu, kaya tırmanışları, golf gibi spor aktivitelerine olanak tanıyan bir kenttesiniz. 
Pekin'in yaşadığı dönüşüm kendini kent gece yaşamında da hissettirmektedir. Kentte birçok eğlence merkezi ve bar bulunur. Otel barları ve diskoları da farklı eğlence imkanlarıyla karşınıza çıkar.  

Yeme İçme

Pekin mutfağı (Mandarin mutfağı), her türlü pişirme tekniğine hakimdir. Fırında pişirmek, haşlama, kızartma, kavurma bunlara örnektir. Pekin Ördek Kızartması, kent mutfağının en popüler lezzetidir. Mutlaka tatmalısınız.  Yerel mezeler oldukça popülerdir. Douzhi (fasulye suyu), Jiaoquan (kızarılmış yuvarlamalar), Niangao (sıcak pilav) ve Aiwowo (pirinç, susam çekirdekleri, şeftali özü, kavun suyu ve şeker), kent mutfağına özgü başlıca mezelerdendir. Sarımsak, zencefil, pırasa, domuz eti, bahar soğanı, fasulye sosu, farklı baharatlar, serinletici içecekler, sebzeler, özellikle kuzeyin beyaz lahanası, ördek, domuz eti, deniz ürünleri, biftek ve kuzu eti yerel lezzetlerin başlıca malzemeleri arasındaki yerlerini alır. Pekin ördeği, Moğol kuzu etli güveci, koyun pirzolası, lahana ile yapılan Shandong tavuğu yerel mutfağın popüler birkaç tadıdır.

Alışveriş

Pekin'de çok sayıda alışveriş merkezi ve alışveriş mağazası bulunmaktadır. Kentin geleneksel el sanatları oldukça gelişmiştir. 
Dünyanın dört bir yanından moda markalara ev sahipliği yapan Çin Dünyası Alışveriş Merkezi (China World Shopping Mall), güzellik ürünlerinden elbise mağazalarına kadar birçok alternatifi bünyesinde barındıran Lufthansa Alışveriş Merkezi, kozmetik ürünleri, kadın ve erkek kıyafetleri, aksesuarlar satan Pasifik Alışveriş Merkezi ve yerel markalara ev sahipliği yapan Pekin Tek Dünya (Pekin One World) Mağazası kentin çok sayıda alışveriş merkezinden birkaç örnektir. 
Lufthansa semtinde yer alan Bayanlar Caddesi (the Ladies' Street), kadınlara özgü moda butikleriyle ön plana çıkar. 
Beyaz yeşim taştan çalışmalar, Mao hatıraları, fırçalar, ipek eşyalar, ipek kaşkollar, inciler, kesme eşyalar, mürekkep boyalar, parşömenler, çeşitli el sanatları, antikalar, el işlemesi çantalar, tahtadan bronz Buddha heykeller ve yapma uçaklar kentin alışveriş dünyasından örneklerdir.